İran’da internet yasakları ve zorunlu başörtüsü tartışması

AA

İran, Reisi’nin ölmesinin ardından yeniden cumhurbaşkanlığı seçimi için sandık başına gidecek.

Ülkede 28 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanı seçimi için yarışan 6 aday, devlet televizyonunda münzaraya katıldı

Seçimin tek reformist adayı Mesud Pezeşkiyan, yaklaşık 4 saat süren münazarada, internet yasaklarının kriz zamanlarında olabileceğini ancak normal koşullarda halka zarar verdiğini belirterek, “Cumhurbaşkanı olursam internetteki birçok yasak ve kısıtlamayı kaldıracağım.” dedi.

Pezeşkiyan, ülkedeki zorunlu başörtüsü uygulamasına ilişkin ise “Nasıl daha önce kadınlarımızdan başörtüsünü alamadılarsa şimdi biz de kadınlara zorla başörtüsü taktıramayız.” ifadesini kullandı.

“Bu yasakları ortaya çıkaran…”

Adaylar arasındaki tek din adamı Mustafa Purmuhammedi, internet yasaklarının mecrasından çıktığını dile getirerek, “Filtreleme bir noktada doğruydu ancak devam etmesi endişe verici bir hale geldi.” değerlendirmesinde bulundu.

Vatandaşların yasakları aşabilmek için satın aldıkları VPN hizmetlerine işaret eden Purmuhammedi, “Bu yasaklarla ortaya çıkan VPN mafyasının varlığı insanların cüzdanlarını boşaltıyor ve güvenlik tehlikeye giriyor.” diye konuştu.

Purmuhammedi, zorunlu başörtüsünün “kanun hükmü” olduğunu ancak bunun zorla olmayacağını ve cumhurbaşkanı olması halinde şu anda tartışılan ve kurala uymayan kadınlara çeşitli müeyyideler getirmesini öngören yasayı geri çekeceğini belirtti.

“Yasaklar zarar veriyor”

Muhafazakar aday Muhammed Bakır Kalibaf, ülkede karışıklık ve protesto gibi özel durumlar haricinde internet yasaklarına karşı olduğunu söyledi.

Kalibaf, yasaklar nedeniyle VPN kullananların oranının yüzde 67’ye çıktığına dikkati çekerek, “Riski ortadan kaldırmak yerine artırdık ve hem ekonomik hem maddi zarar hem de manevi zarar gördük.” dedi.

Zorunlu başörtüsü yasasına ilişkin ise Kalibaf, bunun “saygı olmadan, gerginlik ve şiddetle” çözülemeyeceğini ifade etti.

Kalibaf, polisin kadınlara müdahalesi sırasında “acı hadiselerin de yaşandığını ve bunların durdurulması gerektiğini” belirtti.

Yerli uygulamalar

Muhafazakar aday Said Celili de internet yasaklarına değinmeden yabancı uygulamaların yerine geliştirilen yerli platformlara işaret etti.

Celili, yabancı platformların güvenlik tehdidi oluşturabileceğini dile getirdi.

“Cumhurbaşkanı olmana izin vermeyeceğim”

Başörtüsü konusunda ise Celili, “Başörtüsü, kadınların sosyal varlığının kıyafetidir ve mahremiyetlerinin korunmasında ve ilerlemesinde önemli rol oynar.” dedi.

Diğer iki muhafazakar aday Kalibaf ya da Celili lehine çekileceği öngörülen Ali Rıza Zakani, Pezeşkiyan ile Purmuhammedi’nin seçim merkezlerinin ortak çalıştığını iddia etti. Bunun üzerine Pezeşkiyan, “Kesinlikle sonuna kadar (aday) kalacak mısın?” diye sordu.

Zakani de “Ben kesinlikle kalacağım ve sizin cumhurbaşkanı olmanıza izin vermeyeceğim.” dedi. Buna cevaben Pezeşkiyan, “Bu bir yarış ve kararı halk verecek. Kimse kimseyi engellemeyemez.” ifadesini kullandı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x