Ege Üniversitesi “Erişilebilir Kampüs” çalışmalarına devam ediyor

Sayısız engelsiz uygulamayı hayata geçiren Ege Üniversitesinin birimleri, Yükseköğretim Kurulu tarafından verilen “Engelsiz Üniversite” ödüllerinde pek çok bayrak ve nişanla ödüllendirildi. 

EÜ Engelsiz Ege Birimi Koordinatörü Doç. Dr. Pelin Piştav Akmeşe, “Üniversitemizin her noktasını ‘Engelsiz Ege Üniversitesi’ anlayışı ile erişilebilir kılmak adına Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’ın öncülüğünde çalışmalarımız hassasiyetle devam ediyor. Ege Üniversitesinde engelli kullanımına uygun iki otobüs yeni yılla birlikte hizmet vermeye başladı. Bu hizmet, özellikle bedensel ve görme engelli öğrencilerimiz açısından  fayda sağladı, öğrencilerimizi ve ailelerini çok mutlu etti. Otobüsler sayesinde büyük bir kampüse sahip olan üniversitemizde özellikle engelli öğrencilerimiz eğitim aldıkları birimlere artık kolaylıkla ulaşabiliyor. Üniversitemizde eğitim alan engelli öğrencilerimizin akranları ile kampüs olanaklarına mekânsal olarak eşit erişebilmelerine otobüsler ile çok önemli katkı sağlandı. Öğrencilerimiz, ulaşımı engelsiz kılan Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’a teşekkürlerini sundular” diye konuştu.

“Üst yönetimden engelsizlik çalışmalarına tam destek”

Üniversite üst yönetiminin engelsiz üniversite çalışmalarına oldukça önem verdiğini dile getiren Doç. Dr. Piştav Akmeşe, “Üniversite üst yönetimimiz, engelsiz bir üniversite ekosistemi sağlamak ve üniversite eğitiminde engelleri kaldırmak konusunda hem mekânda erişim, hem de eğitim ve sosyo-kültürel faaliyetlere erişim için çok önemli destekler sağlıyor. Engelli öğrencilerimizin eşit erişilebilirlikte eğitim almalarına katkıda bulunan ve YÖK tarafından da ödüle layık bulunan iyi uygulamaların paylaşıldığı ‘Erişilebilir Ege Üniversitesi Sempozyumu’ her yıl engelli öğrencilerimiz ve üniversite üst yönetimimizin aktif katılımları ile gerçekleştiriliyor. Rektörümüzün engelli öğrencilerimiz ve aileleri ile bir araya geldiği ‘Rektörle Akşam Çayları’ ise engelli öğrencilerimizin üniversitemize aidiyet duygularını artırıyor” dedi.

Mevcut durumu daha iyi noktalara taşımak için çalıştıklarını söyleyen Doç. Dr. Piştav Akmeşe, “Ege Üniversitesi olarak her bir öğrencimizin tek ve özel olduğu bilinciyle, ‘Öğrenci Odaklılık’ ilkesi kapsamında her birimimizde tüm öğrencilerimize tek tek ulaşıyoruz. Öğrencilerimize akademik, sosyal ve kültürel yönden yetkin, toplumun aktif, üreten ve bağımsız katılımcıları olabilmeleri için üniversite yaşamı boyunca çok yönlü destekler sağlıyoruz.  2024 yılı içerisinde de üniversitemizin herkes için eşit erişilebilir olması yönünde çalışmalarımız devam edecek.  Önemli düzenlemeler ve projeler ile Erişilebilir Ege Üniversitesi olarak başarılarımızı çok daha üst düzeylere taşımayı hedefliyoruz. Ege Üniversitesi, öğrencilerinin eşit erişilebilirlikte eğitim almaları ve her alanda erişilebilir bir üniversite olmak adına yeni projelerle ilerlemeyi sürdürecek” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x